петък, 6 ноември 2009 г.

1929: Левски - Триколорул (Румъния)

из печата в Царство България:

Гостуването на "Униреа Триколорул" - Букурещ

И тази година, за радост на спортна София, се осъществи създадената тъй хубава традиция за взаимно ежегодно гостуване на първокласните Букурещки и Софийски клубове "Триколорул" и "Левски".

Преди 4 години мачът между същите бе най-голямото спортно събитие - първия голям международен мач - очакван, изживян и изпратен с всеобщо одобрение.

Играта. В пет и половина, пръв, тичешком навлиза румънският екип, посрещнат с бурни ръкопляскания, а след него синият тим - Левски. При бързо темпо играта почва. Гостите имат първия удар. В началото още българите изпускат един много удачен момент. Зараждат се стремителни атаки от двете страни. Инициативата е променлива, но изглежда, че гостите желаят и почват да доминират. Нашите играят неспокойно. Към средата на полувремето "Триколорул" след красива игра на нападателната си тройка отбелязва гол. Не минават и 10 минути след това и румънците правят нарушение, близо до своята врата. След успешен удар-подаване топката е вече в мрежата на "Триколорул". Играта се оживява още повече. Две минути преди свършване на полувремето, след продължителна игра пред вратата на "Левски", румънски играч с неочакван удар отбелязва втория гол (2:1).

Второто полувреме. Нападателите на Левски, много умели и бързи в атаките си, не ги оползотворяват, благодарение на лошия завършек пред вратата. Към средата на полувремето "Левски" изравнява резултата, а към края завладява вече терена, без обаче да успее да грабне победата.

Преценка. Тимът на гостите като ансамбъл е добър и технически някои от играчите му превъзхождаха нашите. С най-голяма заслуга към техния тим са дясното крило, десният бек - Букша, и като гръбнак на целия тим - централният халфбек Щайнбах.

Тимът на "Левски" пролича с високия си дух - изглежда, най-голямата даденост на българските тимове - и голямата си издръжливост. Безспорно, най-добрият от 22-та играчи на игрището бе левият халфбек на българите.

Но това, което трябва да радва еднакво и "Левски", и "Триколорул", както и хилядната публика, в която личеше и румънската колония, начело с пълн. министър г-н Билчуреско, е кавалерската и спортсменска игра на двата тима. От това гледище и двата клуба са победители.

Реванша. С една много жива, но пак позволена игра, "Триколорул" и "Левски" на 26 т.м. (юни, б.р.) си дадоха ревашна. И този мач не отреди победата никому. Резултат 0:0.

Б.Р. - Текстът е публикуван с известни редакции на архаични думи.