сряда, 11 ноември 2009 г.

1924: Левски - Владислав (Варна)

из печата в Царство България:

Първият мач от полуфинала за Държавното първенство Левски - Владислав се игра в неделя на 12 т.м. (б.р. - ноември). Игрището "Юнак" беше препълнено от нетърпелива публика, очакваща да види кой от двата силни противника ще бъде принуден да отстъпи от пътя към първенството на България. След миг на игрището се смесиха белите и сини фланелки и топката зачерта линиите на няколко превъзходни комбинации. Публиката стихна. Такова начало може да има само една напълно издържана игра. Първенецът на София напредва, но спира пред отбраната и веднага цялата нападателна линия на белите атакува стремително. Левски отбива и след малки нападения и отбиви за двете страни играта се уталожва. Сините комбинират и печелят добри шансове, но нито един от тях не се преобръща в гол. Владислав също комбинира и на два пъти силно застрашава сините с бързия дрибъл на десния си полузащитник. Времето тече, а изгледи за гол няма. Отбраната на белите умряло парира и внимателно бди над всяка комбинация и над всяка трудна топка, препратена от Левски. Свирката оповестява края на полувремето с резултат 0:0. Почивката минава в предположения за крайния резултат и в едно озадачение.

Второ полувреме. Вратите са сменени и първите удари започват предпазливо. Първенецът на Варна е свит в своето поле и Левски играе ту с централната си тройка, ту с крайните, но не може да изпълни хубав удар в рамките на вратата. С няколко шута Владислав измества линията на отбраната си напред и развива нападения. Резултат още няма. Нападателите и на двете страни напредват и се връщат, Владислав обаче държи повече отбрана. Прибрал е силно навътре крайните халфове и ги е развил в каре пред вратата. Левски е дал всички линии напред. При едно стремително и бързо нападение на Владислав вратарят на Левски е контузен и напуска играта. Заменя го лявото крило (б.р. - по това време не са се извършвали смени на играчите). Играта е много интересна като стремеж към промяна на този нулев резултат, но не и интересна в тактическо отношение. Владислав ревниво пази вратата си, прибрал към нея почти цялата си отбрана, и при всеки удар на Левски хвърля в краката им единици от отбраната си. Топката се бави и сините не могат да увенчаят нападенията си с успех. При една атака реферът отстранява левия полузащитник на Владислав. Играта не носи нищо ново и реферът я прекратява при нулев резултат. Съгласно правилника тя трябва да продължи. Но почивката идва да увеличи и без това напредналото време и тя се отлага за другия ден.

Б.Р. - По молба на Управителния съвет на БНСФ реваншът е трябвало да се играе в София, а не във Варна (както е било предвидено). Това е поради материални съображения и вече предвидения график, според който финалът за първенството е трябвало да се играе в София на следващия ден след преиграването между Левски и Владислав. По този начин е щяло да се спестят средства от пътуването на двата отбора до Варна и връщането обратно. Отборът на Владислав обаче настоява мачът да се играе във Варна и бойкотира реванша. По решение на БНСФ шампион през този сезон не е излъчен.

Текстът е публикуван с известни редакции на архаични думи.